offline
Link do strony głównej

Blog o programowaniu, informatyce i elektronice.

Czytnik kluczy

Tomek

Przedstawiam prototyp czytnika, który wykonałem dla jedej z firm. Czynik zastępuje tradycyjny papierowy zeszyt, w którym zapisywane były osoby pobierające klucze. Wyeliminowana została potrzeba podpisu osób pobierających i tym samym dotykanie przez nie tego samego długopisu podczas pandemii. Elektroniczne pobieranie i zdawanie przyspieszyło też cały proces.

Poniżej znajduje się krótki film przedstawiający działanie czynika.

Czytnik kluczy na Youtube

Opis działania

Każdy z pracowników ma swoją przepustkę z RFID, której używa do identyfikacji. Każdy z kluczy ma przyczepiony chip RFID. Pobranie klucza polega na zalogowaniu się kartą pracownika i przyłożeniu chipa klucza. Każdy pracownik ma przypisany swój zestaw kluczy. Nie może pobrać klucza spoza listy. Zdawanie klucza polega na przyłożeniu jego chipa bez logowania użytownika. Na koniec dnia automatycznie wykonywany jest wydruk operacji.

Budowa i oprogramowanie

Urządzenie zostało zbudowane na bazie Raspberry Pi 4, do którego został dołączony czytnik RFID przez przejściówkę USB->COM. Wyposażone jest w dotykowy ekran. Obudowa została wydrukowana z PLA. Oprogramowanie składa się z 2 części: apikacji działającej w tle napisanej w NodeJS (odpowiada za odczytywanie kart) i komunikującej się z nią strony www (uruchomionej w przeglądarce Chromium w trybie kiosku). Dane chipów i ich przypisania do pracowników znajdują się w bazie MySQL.

Poniżej kilka zdjęć.

czytnik 1

czytnik 2

czytnik 3

czytnik 4

czytnik 5

czytnik 6

czytnik 7

Komentarze


Napisz komentarz: