Jak bronić się przed spamem ?
Pamiętam czasy, gdy dostawało się jednego maila na tydzień a spam nie istniał. Niestety te czasy minęły. Jesteśmy zasypywani niechcianymi mailami i telefonami. Jak się przed tym bronić ?
Jak wpadłem na ten pomysł ?
Bardzo broniłem swoich danych, w szczególności numeru telefonu. Nie podawałem go prawie nigdzie. Niestety raz popełniłem błąd i podałem go w firmie Ledger. Firma ta miała wyciek danych. Od tego czasu zamiast 3 telefonów z ofertami w roku dostaję 3 telefony w tygodniu od osób z dziwnym wschodnim akcentem. Firma, która za to odpowiada niestety ma to w .... . Nie odpowiadają na moje maile. Nie chcą usunąć moich danych ? A może nie rozumieją po angielsku ? Zresztą teraz już za późno. Wycieku nie cofną. Możemy jednak bronić się przed wyciekami z innych firm. Wycieki takie prędzej czy później nastąpią. Wystarczy jeden by uprzykrzyć człowiekowi życie. Dlatego od pewnego czasu stosuję pewną metodę, która w pewnym stopniu chroni moje dane. Przynajmniej jeżeli chodzi o e-mail i telefon.
Jak chronię numer telefonu ?
Kupiłem numer na kartę. Podaję go podczas zakupów, gdy wymagany jest numer telefonu. Telefon z tym numerem trzymam wyłączony. Naprawdę bardzo rzadko się zdarza, że muszę włączyć ten telefon. Nikt się do mnie nie dodzwoni. Jeżeli numer wycieknie, to mogę kupić następny starter za 5zł.
Jak chronię e-mail ?
Odpowiedź jest krótka - aliasy. Dla każdego serwisu, w którym mam konto zakładam oddzielny alias, który przekierowuje pocztę na mój e-mail. Wygląda to mniej więcej tak: mail_serwis@mojadomena.com.pl. Rozwiązanie takie ma dwie zalety. Pierwsza: jeżeli zacznę otrzymywać spam na alias jakiegoś serwisu, to będę wiedział skąd wyciekły dane. Druga: alias można łatwo zmienić. Zmieniam go tylko w jednym miejscu bo dotyczy tylko jednego serwisu. Zamiast mail_serwis@mojadomena.com.pl mogę zrobić mail2_serwis@mojadomena.com.pl i po sprawie.